Rodzaje płytek ceramicznych

Rodzaje płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne, to chyba najbardziej popularny materiał, jaki stosujemy w naszych łazienkach. I chociaż zmieniają się mody, czy upodobania, to jednak producenci płytek zawsze potrafią dostosować się i przygotować dla swoich klientów coś, co nakłoni ich do ich nabycia. Z całą pewnością duży wpływ na to ma ogromny wybór płytek, jakie są dostępne w sklepach. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie i co ważne, ze swojego wyboru będzie zadowolony. Zobaczmy więc, co możemy znaleźć w sklepach z płytkami.

 Jeśli chodzi o płytki hiszpańskie do łazienki, to zdecydowanie najczęściej stosujemy płytki ceramiczne. Do ich produkcji używa się glin, skaleni i kaolinu. Podczas produkcji, są one wypalane w bardzo wysokiej temperaturze, dzięki czemu są materiałem trwałym i odpornym na uszkodzenia. Bardzo często są one kładzione na ściany i na podłogi. Oprócz właściwości dekoracyjnych, chronią one ściany przed wilgocią, co w łazience jest niezwykle istotne.

Jakie jeszcze inne płytki spotykamy w naszych łazienkach? Nie sposób nie wspomnieć tu o terakocie. Są to płytki kamionkowe, które są pokryte specjalnym szkliwem, dzięki czemu mają błyszczącą powierzchnię. Są one niezwykle wytrzymałe i mają niską nasiąkliwość. Kolejną grupą płytek jest glazura. Jest to płytka posiadająca średnią wytrzymałość. Jest nieco bardziej krucha, więc nadaje się do układania na ścianach. Jest odporna na wysokie temperatury czy pęknięcia. Coraz częściej w naszych łazienkach spotykamy też płytki typu Cotto. Są one ręcznie wytwarzane z czystej gliny, pochodzącej z niektórych regionów Morza Śródziemnego. Płytki te mają bardzo wysoką wytrzymałość i są nieco grusze od innych płytek. Ze względu na swój wygląd i barwę, doskonale nadają się do aranżacji rustykalnej.

Oczywiście możemy w sklepach spotkać i inne rodzaje płytek. Ale bez względu na to, czy chcemy sobie kupić płytki hiszpańskie do łazienki, czy też jakieś wykonywane w sposób ręczny, pamiętajmy aby dobrać je w odpowiedni sposób i później prawidłowo położyć. Zmiana płytek jest bowiem zajęciem bardzo pracochłonnym i na dodatek pochłaniającym sporo środków finansowych. 

Najważniejsza jest wygoda
Kiedy kupujemy dla siebie bieliznę, głównie kierujemy się tym, czy będzie ona dla nas wygodna...
Nudy na urlopie? Niekoniecznie.
No i mamy w końcu upragniony urlop. Wyjeżdżamy na wczasy, odwiedzamy znajomych i rodzinę. Pierwszy t...
Ogólnoświatowe przedsięwzięcie międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF
 "Godzina dla Ziemi" jest to ogólnoświatowa inicjatywa społeczna międzynarodow...
Malediwy – wyspa marzeń
Malediwy znane pod nazwą Republika Malediwów. To egzotyczny świat z lazurową wodą, turkusowym...